+48 574 589 375

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Zakup nieruchomości na kredyt lub jego budowa jest jedną z możliwości, z której chętnie korzystają Polacy i nie tylko. To perspektywa spełnienia marzeń o własnych czterech kątach, która może z czasem przytłoczyć. Trudna sytuacja finansowa związana z zaciągniętym kredytem po pewnym czasie może skierować właściciela nieruchomości ku sprzedaży. Czy łatwo jest sprzedać nieruchomość z kredytem? Jak można to zrobić? Odpowiedzi na powyższe pytania dostępne są w dalszej części tekstu.

Formalności związane ze sprzedażą nieruchomości obciążonej hipoteką

Kiedy zapada decyzja odnośnie sprzedaży nieruchomości, ze względu na kłopoty finansowe i rosnące zadłużenie hipoteczne, warto wiedzieć, jakie formalności trzeba dopełnić, aby móc przejść do dalszych etapów transakcyjnych. Oczywiście pierwszym etapem jest znalezienie odpowiedniego kupującego. Nie chodzi o takie osoby, które przychodzą oglądać nieruchomość, ale o taką osobę, która jest zdecydowana i poczynił starania, aby przeprowadzić transakcję kupna mieszkania czy domu. Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem? Oczywiście, że tak, a sama procedura sprzedaży w zasadzie niewiele różni się od tradycyjnej metody. Co powinien wiedzieć sprzedający o tym, jak sprzedać mieszkanie z kredytem? Po pierwsze powinien zapoznać się z kilkoma formalnościami, jakie czekają na niego przed sprzedażą.

Po pierwsze informacja do banku

W pierwszej kolejności, gdy nadchodzi pora zmian i sprzedaż mieszkania z kredytem, trzeba przede wszystkim zwrócić się do banku, w którym zaciągnięty został kredyt hipoteczny. Oczywiście zobowiązanie to zapewne wynikło z potrzeby nabycia konkretnej nieruchomości (drogą kupna lub budowy). Sprzedający musi zorientować się na realia związane z zadłużeniem, a także podjąć wstępne rozmowy dotyczące planów sprzedaży z bakiem, tym bardziej, jeśli udało mu się znaleźć odpowiednią osobę, która zechce kupić taki dom czy mieszkanie. Spotkanie z pracownikiem banku z pewnością pozwoli rozwiać wątpliwości na temat salda kredytu, kwoty odsetek, a także formalności związanych ze wcześniejszą spłatą kredytu.

Po drugie cena nieruchomości

Kiedy wstępnie wiadomo, jak wygląda sytuacja związana z zadłużeniem, pora na wyznaczanie odpowiedniej ceny. Tutaj konieczne jest rozpoznanie rynku nieruchomości i cen rynkowych, aby ustalić optymalną cenę, od której można zacząć negocjacje z potencjalnymi kupującymi. Trzeba pamiętać, aby cena przekroczyła wartość zadłużenia. W przeciwnym razie (jeśli oferowana cena sprzedaży nie pokryje się z saldem zadłużenia) bank może nie wyrazić zgody na taką transakcję. Może też okazać się, że gdy sprzedaż nie pokryje całości zadłużenia, bank podejmie rozmowy na temat rozłożenia pozostałej części zadłużenia na kolejne raty. Dzieje się tak, gdy wartość zadłużenia znacznie przewyższa wartość nieruchomości.

Może także okazać się, że bank nie będzie wystosowywał kolejnej oferty związanej ze spłatą pozostałego zadłużenia po kredycie hipotecznym (po sprzedaży nieruchomości). Wtedy zażąda spłaty zaległości w określonym terminie. Dlatego ważne jest, aby zorientować się w temacie swojego zadłużenia, zanim jeszcze na dobre wciągnie się w zagadnienie sprzedaży domu czy mieszkania.

Krok trzeci: znajdź kupca!

Kiedy wstępnie już wiadomo, jak wygląda sytuacja związana z zadłużeniem, a także co trzeba zrobić na wypadek sprzedaży, nadszedł czas na aktywne poszukanie kupca. Wszystko wydaje się proste, ale niestety wielu kupujących nie chce nabywać nieruchomości obciążonych hipoteką. Tym bardziej stroni się od lokali, których kwota zadłużenia przewyższa wartość nieruchomości. Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym wcale nie należy do najprostszych czynności. Dużo łatwiej sprzedaje się lokale, które nie są obciążone takim zobowiązaniem. Pomimo tego, że dla strony kupującej nie wiąże się to z żadnymi zobowiązaniami przenoszonymi, to i tak ludzie obawiają się takich transakcji. Wynika to głównie z niewiedzy. Niemniej publikowanie ogłoszenia, w którym nie ma wzmianki o zadłużeniu nieruchomości, mija się z celem. Dlaczego? Dlatego, że takie informacje stają się coraz powszechniejsze. Kiedy sam właściciel nie informuje o zadłużeniu, kupujący może stracić do niego zaufanie już na samym początku.

Jeśli tradycyjna metoda poszukiwań kupującego nie przynosi oczekiwanego rezultatu, zawsze można skorzystać z opcji awaryjnej. Taką opcją jest skup nieruchomości, który z pewnością zapozna się z ofertą nadesłaną dzięki formularzowi dostępnemu na stronie skupu. Taki kupujący jest o wiele bardziej konkretny i doskonale zna rynek nieruchomości. Zna także procedury związane z kupnem nieruchomości z obciążoną hipoteką. Z pewnością taki wybór będzie dla sprzedającego nie tylko kołem ratunkowym, ale bezpieczną opcją na wypadek braku wiedzy i doświadczenia.

Niemniej, kiedy strona kupująca będzie zdecydowana, sprzedający musi postarać się o uzyskanie promesy. To specjalny dokument, który wystawiany jest przez bank, jako potwierdzenie zgody na wykreślenie zobowiązania z księgi wieczystej nieruchomości, po uregulowaniu zaległości. Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym na dalszym etapie wyglądem niewiele odbiega od tradycyjnej procedury sprzedażowej. Kiedy ma się uregulowaną sytuację z bankiem, a kupujący już załatwia formalności finansowe, można być spokojnym o sprzedaż. Oczywiście tutaj bardzo często podpisywana jest umowa przedwstępna, która zobowiązuje strony do finalizacji transakcji w określonym czasie. Jeśli kupujący, jak na przykład skup nieruchomości, jest przygotowany finansowo, do transakcji sprzedaży dochodzi znacznie szybciej.

Jak sprzedać zadłużoną nieruchomość firmie skupującej?

Szukanie strony kupującej, kiedy przedmiotem umowy ma być nieruchomość zadłużona, nie jest łatwym zadaniem. Wielu właścicieli nie czeka na pojawienie się odpowiedniego kupca z ogłoszenia, tylko od razu nawiązuje kontakt z firmą kupującą. Ma to na celu przyspieszenie transakcji i z pewnością uniknięcie rozczarowań związanych z aktywnym poszukiwaniem. To rozwiązanie dla niecierpliwych, ale także dla tych, którzy oczekują konkretów lub takich, którzy nie mają zbyt wiele czasu na szukanie. Sprzedaż mieszkania z kredytem wymaga radykalnego działania, także pod względem doprowadzenia transakcji do końca, aby wyjść z trudnej sytuacji finansowej.

Zazwyczaj, kiedy zapada decyzja o sprzedaży mieszkania, które obciążone jest hipoteką, wynika to z niełatwej sytuacji, czy pogorszeniu kwestii finansowej. Ludzie upatrują w sprzedaży nowych możliwości i rozpoczęcia życia bez długów. By móc to zrobić, wystarczy nawiązać współpracę ze skupem nieruchomości. Zadanie jest proste. Należy odwiedzić stronę skupu, a następnie wypełnić zgłoszenie. Zajmuje to kilka chwil. W formularzu znajdą się istotne informacje o nieruchomości. Trzeba między innymi określić wielkość użytkową, ilość pomieszczeń, rok budowy, a także lokalizację. Wszystko to niezbędne jest, aby została przygotowana wycena. Skup nieruchomości na podstawie tych informacji oraz bazy cen nieruchomości przeanalizuje ofertę i jeśli uzna, że jest to opcja możliwa do realizacji, wystosuje odpowiednią propozycję cenową. Bez wątpienia w takiej inwestycji pokłada się nadzieje na lepsze jutro. Ma to odniesienie nie tylko do sprzedającego, który za sprawą sprzedaży ma uwolnić się od zobowiązań finansowych. Dotyczy to również kupującego, a więc skupu nieruchomości, który może dostrzec w takiej transakcji dalsze możliwości inwestycyjne i zyski.

Po otrzymaniu wyceny, z pewnością przedstawiciel firmy skontaktuje się z właścicielem lokalu. Kontakt ten ma na celu umówienie spotkania w mieszkaniu, co posłużyć ma w celu inspekcji, a także ustaleniu dalszego planu działania. Na tym etapie właściciel nieruchomości może zrezygnować ze swojej sprzedaży. Zazwyczaj oferowane propozycje cenowe w formie wyceny nie wiążą się z zobowiązaniami dla właściciela lokalu. Mało tego, taki dokument zazwyczaj jest bezpłatny. Sprzedaż mieszkania z kredytem firmie skupującej jest dużo prostsze pod względem technicznym (formalnościowym), a także szybsze. Skup nieruchomości jest zabezpieczony finansowo, a więc jeśli zdecyduje o kupnie takiej nieruchomości, do podpisania umowy sprzedaży może dojść bardzo szybko, nawet w kilka dni.

Samo załatwienie formalności ze strony skupu nieruchomości jest błyskawiczne. Specjaliści od nieruchomości mogą nawet pomóc sprzedającemu w przejściu przez niełatwą drogę formalności związanych ze sprzedażą mieszkania. Na pewno podpowiedzą co nieco na temat następnych kroków, dokumentów, a także pomogą je uzyskać. Ze strony osoby sprzedającej lokal zadłużony niezbędne są takie dokumenty jak promesa, o której zostało już wspomniane powyżej, a także list mazalny. Bez wątpienia również w tej kwestii można liczyć na pełne wsparcie zespołu skupu nieruchomości. Ponieważ firmy takie mają doświadczenie w nabywaniu lokali zadłużonych, kolejne kroki transakcji kupna mieszkania nie stanowią problemu. Dzięki temu sprzedający może poczuć się pewniej, nawet jeśli po raz pierwszy sprzedaje mieszkanie z kredytem hipotecznym.

Po co sprzedawać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Kiedy kupuje się nieruchomość, a nie ma się odpowiednich środków na realizację tego celu, często jedyną możliwością staje się zakup na kredyt hipoteczny. Niektórzy kupują z ciekawości, inni ze względu na realizację wielkich marzeń, jeszcze inni, aby zapewnić rodzinie poczucie bezpieczeństwa. Kiedy jednak spłata kredytu staje się niemożliwa, a finansowa sytuacja znacznie pogorszona, wówczas wielu upatruje iskierkę nadziei na lepsze jutro w sprzedaży takiej nieruchomości. Po to zazwyczaj sprzedaje się nieruchomości z obciążoną hipoteką. Innym powodem sprzedaży lokalu z kredytem hipotecznym może być zmiana otoczenia, chęć kupna np. większej nieruchomości lub konieczność przeniesienia się do innego miasta (miejsca). Właśnie z tego względu sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym umożliwia kreowanie swojej przyszłości w nieco inny sposób.

Większość właścicieli kupujących lub budujących domy na kredyt hipoteczny z początku nie zastanawia się nad tym, kiedy sprzeda swój dom. Nie da się jednak przewidzieć przyszłości, a pewne potyczki związane z finansami mogą przytrafić się każdemu. Czasami problemy ze znalezieniem zatrudnienia czy zwolnienie z pracy może skutecznie zaburzyć spokój kredytobiorcy.

Sprzedaż nieruchomości zadłużonej, której spłata odbywała się regularnie przez kilka lat, może oznaczać także chęć zysku. Zwłaszcza w tym okresie, kiedy rosnące ceny za metr kwadratowy, stwarzają nowe możliwości na zysk, wielu decyduje się na krok sprzedaży. Osoby będące na ostatniej prostej przy spłacie kredytu hipotecznego, mogą dzięki temu wiele zyskać i nabyć nową nieruchomość. W taki właśnie sposób ukształtował się rynek nieruchomości, a dzięki temu otworzyły się nowe drzwi dla wielu właścicieli.

Czy da się zyskać na sprzedaży nieruchomości obciążonej hipoteką?

Na pytanie zawarte powyżej trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od wartości nieruchomości oraz od tego, jaką kwotę zalicza się do salda zadłużenia. Jeśli kredytobiorca niebawem spłaci kredyt, a saldo zadłużenia nie jest duże, wówczas może liczyć na większy zysk ze sprzedaży nieruchomości. Wiąże się to niejako z rosnącymi cenami metra kwadratowego również na rynku wtórnym. Są jednak sytuacje, gdzie sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym oznacza wyłącznie pokrycie salda zadłużenia. Tak więc wiele zależy od sytuacji, w jakiej znalazł się kredytobiorca. Jeśli jego sytuacja nie jest najlepsza, a zadłużenie przewyższa wartość nieruchomości, wówczas trudno mówić o wizji zysku przy sprzedaży.

Nie oznacza to, że jest to zła droga. Z pewnością spłata zadłużenia, które utrudnia normalne życie, będzie dla wielu właścicieli nieruchomości priorytetem. W takiej sytuacji pomocy można szukać w firmach, które zawodowo skupują mieszkania, domy, garaże, działki czy też lokale usługowe. Warto mieć na uwadze, że skupy nieruchomości biorą pod uwagę również zakup udziałów w nieruchomości. Taka informacja może być przydatna również dla posiadaczy udziałów w określonej nieruchomości, zakupionych na kredyt.