+48 574 589 375

Jak szybko sprzedać mieszkanie?

Rynek nieruchomości zapełnia się co rusz nowymi ofertami i propozycjami. Nietrudno zauważyć, że czas przeprowadzenia transakcji znacznie się wydłużył. Wynika to głównie z galopujących cen nieruchomości, co skłania potencjalnych kupujących do głębszych zastanowień nim zapadnie decyzja. Okazuje się, że nawet wysokie ceny za metr kwadratowy nie są w stanie zakłócić możliwości szybkiej sprzedaży mieszkania. Jak to zrobić? O tym więcej w poniższym artykule.

Co zrobić, aby szybko sprzedać mieszkanie?

Szybka sprzedaż mieszkania jest tak naprawdę na wyciągnięcie ręki. Co to znaczy? Oznacza to tyle, że wszystko zależy od właściciela, który zdecydował się sprzedać swoje mieszkanie. Poszukiwanie kupującego nie musi zależeć tylko i wyłącznie od przypadku. Można mieć wpływ na to, kto kupi lokal mieszkalny. O tym, jak szybko sprzedać mieszkanie świadczy nie tylko kwestia determinacji, ale sprawne znalezienie właściwego kupującego. Coraz częściej w tej roli stawia się skupy nieruchomości. Dlaczego? Oto lista zalet:

A to tylko niektóre z zalet, wyszczególnione zostały te najbardziej dostrzegalne. Coraz większa popularność firm skupujących wpływa na wybór właścicieli nieruchomości. Nierzadko okazuje się, że spieniężenie nieruchomości może pomóc w realizacji planów inwestycyjnych, wszystko dzięki szybkości, jaką oferują firmy skupujące.

Szybki przebieg transakcji

Jak sprzedać szybko mieszkanie? Dzięki ofercie skupu nieruchomości można sfinalizować transakcję nawet w ciągu kilku dni. Czasami wystarczy trzy dni, aby doprowadzić sprzedaż do końca i cieszyć się z gotówki. Szybki przebieg sprzedaży możliwy jest dzięki wzmożonej pracy specjalistów. Skup nieruchomości oferuje wsparcie i pomoc na przykład w kompletacji niezbędnych dokumentów, co znacznie przyspiesza przebieg przygotowań. W ciągu jednego dnia można otrzymać wycenę, a także omówić wstępnie najważniejsze szczegóły dotyczące transakcji. Tego samego dnia można nie tylko mieć jasny obraz sprzedaży mieszkania wraz z ceną, ale także ustalić, gdzie dojdzie do podpisania aktu notarialnego (wybór notariusza).

Rozpatrywanie zgłoszeń w sposób indywidualny

Szukając odpowiedzi na pytanie: jak szybko sprzedać nieruchomość, można trafić na wiele propozycji, w tym propozycji pochodzących od firm skupujących nieruchomości. Jest to bez wątpienia najszybsza metoda na sprzedaż nieruchomości, podobnie jak nawiązanie współpracy z flipperem. Skupy nieruchomości działają w sposób indywidualny. To znaczy, że do każdego zgłoszenia podchodzą w indywidualnie. Rozpatrują możliwość zakupu, a jeśli będzie to w ich zasięgu, nawiązują szybko kontakt z klientem. Indywidualne podejście oznacza zakup nie tylko nieruchomości mieszkalnych, ale również garaży, działek, czy lokali handlowo-usługowych, jak również i udziałów w nieruchomości co nie cieszy się dużym powodzeniem wśród potencjalnych kupujących z ogłoszeń.

Indywidualne rozpatrywanie propozycji oznacza również analizowanie możliwości zakupu nieruchomości obarczonych problemami np. finansowymi (zadłużona hipoteka), czy prawnymi (niejasna sytuacja związana z księgą wieczystą). Właściciele zaniedbanych mieszkań także mają szansę na szybką sprzedaż lokalu, jeśli zdecydują się nawiązać kontakt z przedstawicielem firmy skupującej.

Zgłoszenie nieruchomości

Zanim firma zdecyduje o zakupie konkretnego mieszkania, musi poznać parametry. Konieczne jest podanie najważniejszych informacji na temat mieszkania. Potrzebna jest informacja dotycząca lokalizacji, wielkości (metraż), ilości pomieszczeń, ale także i określenie standardu. Mieszkanie może być zadbane, ale od dawna nie przeprowadzano w nim prac remontowych, przez co staje się mało atrakcyjne dla potencjalnych kupców.

Nawiązując współpracę ze skupem nieruchomości, można liczyć na przygotowanie wyceny mieszkania. Zwykle jest to wstępna oferta skupu, która opracowana została na podstawie wysłanych do firmy informacji przy zgłoszeniu. Takie informacje zestawiane są z bazą cen nieruchomości, co pomaga w ustaleniu oferty lub widełek cenowych.

W formularzu kontaktowym warto nakreślić wszelkie odstępstwa, które być może utrudniają tradycyjną sprzedaż mieszkania. Warto tutaj zaznaczyć, że mieszkanie wymaga remontu, wymiany instalacji, czy jest zadłużone lub jest przedmiotem postępowania np. spadkowego. Takie sytuacje wcale nie wykluczają możliwości sprzedaży nieruchomości, jeśli chodzi o wybór firmy skupującej jako strony kupującej.

Co ciekawe, skupy nieruchomości nie mają także większego problemu z kupnem nieruchomości wynajmowanych. Jeśli mieszkanie jest na sprzedaż, ale wciąż mieszka w nim lokator, nie ma większych przeciwwskazań do tego, aby nie zostało ono sprzedane. Oczywiście tradycyjna metoda sprzedaży (kupujący z zewnątrz, osoba prywatna) z pewnością nie będzie rozważał takiej opcji. Skup nieruchomości z pewnością wystosuje konkretną ofertę, jeśli tylko będzie zainteresowany.

Szybkie podejmowanie decyzji

Cechą rozpoznawczą firm skupujących mieszkania i domy, jest to, że podejmują decyzje bardzo szybko. Kupujący mieszkania zwykle dają sobie dużo więcej czasu na ostateczne podjęcie decyzji. Wiąże się to z rozważaniami dotyczącymi różnych propozycji mieszkalnych i niejako z przygotowaniem finansowym (składanie wniosku o kredyt i oczekiwaniem za decyzją banku). O tym, jak szybko sprzedać mieszkanie świadczy między innymi to, jak szybko firma podejmie decyzję. Najlepszym zajmuje to niewiele, nawet kilka godzin. Od momentu, kiedy klient wysyła zgłoszenie poprzez formularz online, mija zwykle kilka, kilkanaście godzin, zanim otrzyma odpowiedź lub nawet konkretną ofertę cenową. Zazwyczaj sporządzenie takiej propozycji jest darmowe i do niczego nie zobowiązuje.

Ustalenie odpowiedniej ceny

Wiele zależy od ceny. Ma to odniesienie zarówno do strony sprzedającej, jak i kupującej. Skupy nieruchomości mają to do siebie, że samodzielnie ustalają wysokość ceny, w czym pomaga sporządzenie wyceny nieruchomości. Cena w odpowiedniej wysokości jest w stanie zachęcić jedną i drugą stronę. Z propozycji korzystają w większości właściciele mieszkań, które się nie sprzedały. W związku z tym otrzymanie ceny nawet niższej od ceny rynkowej jest szansą dla takich osób. Oferta firm skupujących mieszkania pozwala nawet zrezygnować z konieczności publikacji ogłoszeń na portalach, co nie zawsze jest darmowe. Można zapomnieć o konieczności publikacji ogłoszeń typu: szybko sprzedam mieszkanie. Wystarczy sprawdzić stronę skupu nieruchomości, aby przejść do formularza, a następnie otrzymać ofertę.

Pomoc przy dokumentach

Kolejną zaletą, która jest cechą szczególną firm skupujących mieszkania, jest pomoc. Oferowana pomoc przy kompletacji dokumentów jest naturalna dla specjalistów pracujących dla firm skupujących. Nie każdy, kto sprzedaje swoje mieszkanie, jest świadom tego, co musi przygotować przed wizytą w kancelarii notarialnej. Pomoc specjalisty, który podpowie lub nawet pomoże uzyskać niezbędne dokumenty, kiedy właściciel nie będzie w ich posiadaniu, to prawdziwa ulga dla wielu osób. Beż wątpienia z takiej możliwości nie da się skorzystać przy samodzielnej sprzedaży mieszkania, chyba że korzysta się z usług biur nieruchomości, co nie jest bezpłatne.

Przygotowanie dokumentów wymaga przede wszystkim wiedzy na temat tego, jakie zaświadczenia są konieczne i gdzie można je uzyskać. Klienci skupów nieruchomości bardzo często korzystają z takiej możliwości pomocy specjalisty. To nie tylko omijanie trudności na drodze transakcji, ale przede wszystkim skrócenie czasu jej trwania. Dzięki temu, że pracownicy pomagają w kompletacji dokumentów, można przyspieszyć dzień podpisania aktu przeniesienia własności. Z tego też względu wiele transakcji zostało sfinalizowanych w ciągu kilku dni ku zadowoleniu i miłemu zaskoczeniu klientów.

Jak skup nieruchomości dopasowuje się do klienta?

Sprzedaż mieszkania kojarzona jest głównie z negocjacjami, a także niełatwym klientem. Ci, którzy pojawiają się z ogłoszeń, bardzo często mają w swojej taktyce zbicia cen – marudzenie. Liczne wizytacje mogą dać się we znaki, a sprzedający w końcu czuje zmęczenie. Wynika to z tego, że jego mieszkanie musi być stale w gotowości do pokazania, a nie ma żadnych konkretów w tej kwestii. Oferty “szybko sprzedam mieszkanie” dają kupującym sygnał, że na drodze negocjacji można znacznie zbić cenę. Kiedy do kupna “zaprasza” się skup nieruchomości, wówczas można liczyć na swobodną i jednorazową wizytację w mieszkaniu. Firma taka nie potrzebuje oglądać mieszkania przed kupnem wiele razy. Poza tym podczas takiej wizyty ustala się najważniejsze szczegóły, takie jak rozliczenie, termin spotkania w kancelarii i oczywiście wybór odpowiedniej kancelarii. Można także w tym czasie podpisać umowę przedwstępną, na co większość firm skupujących wyraża chęć.

Wybór kancelarii notarialnej oraz określenie formy rozliczenia jest dość istotne. Skup nieruchomości takie kwestie pozostawia swojemu klientowi, dając mu tym samym swobodę i poczucie bezpieczeństwa. Dla takich firm nie ma większego problemu, aby zaoferować rozliczenie gotówkowe. Są osoby, którym taka możliwość jest niezmiernie potrzebna. W ten sposób strona kupująca wykazuje elastyczne podejście do transakcji, dając drugiej stronie mnóstwo swobody i możliwości.

Czy da się szybko sprzedać mieszkanie?

Sprzedaż nieruchomości możliwa jest nawet w ciągu tygodnia, jeśli oczywiście ma się odpowiedniego kupującego. Znalezienie takiej osoby nie jest najłatwiejsze, ale są firmy, które skupują mieszkania do dalszej inwestycji. O ile znalezienie prywatnej osoby na zakup mieszkania nie jest proste i szybkie, o tyle wyszukanie skupu nieruchomości zajmuje kilka chwil. Dalszy przebieg i szybkość przeprowadzenia transakcji została już opisana wyżej. Szacuje się, że nawiązanie współpracy ze skupem (poprzez wysłanie zgłoszenia dzięki zamieszczonemu na stronie formularzowi online) jest znacznie szybsze niż opublikowanie ogłoszenia. Mało tego zgłoszenie do skupu nie jest obarczone kosztami np. związanymi ze sporządzeniem wyceny. Publikacja ogłoszeń może wiązać się z kosztami, o ile sprzedający wyrazi chęć wyróżnienia postu ogłoszeniowego. Takie wyróżnienie oczywiście zwiększa szansę na uzyskanie kupca, ale jest to dopiero początek na długiej drodze transakcyjnej. Pamiętać trzeba o tym, że pojawienie się zainteresowanego w mieszkaniu na wizytacji nie musi wcale zwiastować rychłego sfinalizowania transakcji. Wielu kupujących, zanim podpisze umowę kupna mieszkania, robi rozeznanie poprzez oglądanie wielu mieszkań. W przypadku kiedy skup nieruchomości wystosuje ofertę cenową, można mieć pewność, że jest to kupiec w pełni zdecydowany i zdeklarowany na zakup.

W podsumowaniu trzeba koniecznie zaznaczyć, że najszybszą metodą sprzedaży domu, mieszkania czy każdej innej nieruchomości jest bez wątpienia firma skupująca takie nieruchomości. To wybór kupującego, który jest zdecydowany, przygotowany finansowo, a co najważniejsze otwarty na wiele propozycji.