+48 574 589 375

Skup udziałów w nieruchomości za gotówkę

Nie każdy zakup nieruchomości związany jest z pełną własnością. Zdarzają się sytuacje, gdzie określona nieruchomość została rozdzielona na kilku współwłaścicieli. Nie sposób odeprzeć wrażenia, że takie nieruchomości bardzo trudno się sprzedaje. Są jednak pewne sprawdzone metody, a jedną z nich jest zwrócenie się do firm skupujących nieruchomości. Jak to robi firma skupująca? Więcej na ten temat znajdą Państwo poniżej.

Co to znaczy współwłasność?

Sprzedam udziały w domu jednorodzinnym – takich ogłoszeń można wiele znaleźć. Na samym początku warto zastanowić się nad tym, czym jest właściwie współwłasność. Jest to nic innego jak posiadanie prawa własności do określonej części nieruchomości wraz z innymi współwłaścicielami. W ten sposób dzieje się zwykle w sytuacjach spadkowych, kiedy krewni dziedziczą po zmarłym. Jeśli spadkodawca posiada tylko jedną nieruchomość, która musi zostać rozdzielona na kilku spadkobierców, wówczas dochodzi najczęściej do podziału współwłasności. Każdy ze spadkobierców otrzymuje wówczas określoną część nieruchomości. Może być podział na równe części lub też nie. Zastanowić się należy nad tym, czy otrzymanie takiej “części” nieruchomości jest problematyczne. Najczęściej tak to jest postrzegane, ponieważ zarządzanie jednym budynkiem w kilka osób staje się dość uciążliwe. Na szczęście jest wyjście z takiej sytuacji, a więc sprzedaż udziałów.

Komu można sprzedać udziały?

Często spotyka się ogłoszenia takie jak: sprzedam udziały w nieruchomości. Nie trudno też nie zauważyć, że takich ogłoszeń jest więcej. Ich pomysłodawcy muszą wobec tego stykać się z problemem związanym ze wspólnym gospodarowaniem taką nieruchomością. Również brak zainteresowania kupnem części udziałów jest dość wyraźny. Każdy, kto szuka domu czy mieszkania dla siebie i swojej rodziny, zwykle bierze pod uwagę tylko te nieruchomości, gdzie będzie mógł otrzymać je na własność. To właśnie podział tej własności stanowi największy problem.

Współwłaściciel chcący sprzedać swoją część oczywiście może liczyć na odpowiedź ze strony kupujących, ale zwykle ma się do czynienia z kimś, kto liczy na dużo niższą cenę, niż wynika to z wartości określonej części nieruchomości. W takiej sytuacji najlepiej wziąć pod uwagę skup udziałów w nieruchomości. To nic innego jak firma kupująca nieruchomości. Znaleźć ich można pod hasłem: kupię udziały w nieruchomości. Firmy takie mogą okazać się prawdziwym kołem ratunkowym dla sfrustrowanych właścicieli jedynie części mieszkania czy domu. Skup części mieszkania przez firmy odbywa się oczywiście w pełni legalnie i zgodnie z literą polskiego prawa. Wszystko odbywa się w obecności notariusza.

Oczywiście, zanim obydwie strony pojawią się w kancelarii notarialnej, najpierw trzeba ustalić określone warunki i co najważniejsze, cenę takiej części nieruchomości. Wszystko to odbywa się po dokładnych oględzinach i wyliczeniach. Rzeczoznawca majątkowy ustala wartość danej części, na podstawie czego zostanie sporządzona odpowiednia oferta. Właściciel posiadający określoną część nieruchomości w ten sposób otrzymuje nie tylko pieniądze z tytułu sprzedaży. To, co najważniejsze, to pozbycie się problemów związanych ze wspólnym zarządzaniem majątkiem, co nierzadko generuje potężne koszty.

Skuteczność firm skupujących

Jak działają firmy skupujące udziały w nieruchomościach? Ich taktyką jest skuteczność, odpowiednie przygotowanie i doskonała znajomość rynku nieruchomości. Firmy skupujące udziały w nieruchomościach muszą przede wszystkim wyróżnić się odpowiednim przygotowaniem finansowym i niemałą wiedzą związaną z procedurą kupna takich dzielonych na części budynków. Nie dotyczy to tylko i wyłącznie kamienic, czy dworków, ale również i mieszkań. Trudno jest sobie wyobrazić życie pod jednym dachem (w niedużym mieszkaniu) w kilku właścicieli, a właściwie współwłaścicieli (z rodzinami), aby móc gospodarować dobrem odziedziczonym ze spadku. Skup udziałów nieruchomości jest tutaj nawet wskazany, ponieważ pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemności.

Firmy te na początku analizują zgłoszenia nadesłane np. drogą mailową lub poprzez formularz. Skup udziałów w nieruchomościach odbywa się poprzez dokładne oszacowanie wartości nieruchomości z podziałem na jej części. Ponieważ jest to procedura dość wymagająca, a skup części nieruchomości bierze na swoje barki trud dalszej odsprzedaży, nie można liczyć na zaoferowanie ceny, jak za całą nieruchomość. Samodzielna sprzedaż części budynku czasami graniczy z cudem. Choć jest to możliwe w realizacji, to bywa na tyle uciążliwe, że większość osób decyduje się na skorzystanie z oferty firm skupujących, aby odciążyć się z tych kłopotów. Skuteczność, jaką oferuje skup części nieruchomości, polega także na tym, że nie jest ważne, jaką konkretnie częścią dysponuje taki klient. Może być to połowa budynku, ale równie dobrze może mieć do dyspozycji ⅛ nieruchomości – bez względu na wszystko skup nieruchomości może wystosować odpowiednią ofertę, jeśli oczywiście współwłaściciel zdecyduje się na krok sprzedaży swojej części.